Źródło: Lubimy Czytać |
True crime staje się coraz bardziej popularne – powstają nowe filmy, książki, seriale oraz inne dzieła, które opowiadają historie, które wydarzyły się naprawdę, a które potrafią zamrozić krew w żyłach. Seryjni mordercy, bezwzględni psychopaci od dawien dawna kręcili wielu ludzi, ale dopiero teraz pojawia się coś w rodzaju przyzwolenia na zapoznawanie się z tego typu dziełami. Nie mnie to oceniać czemu akurat obecnie to się dzieje – być może kiedyś wiele osób wstydziło się takich zainteresowań w obawie przed publicznym odrzuceniem – ale ja się osobiście cieszę z takiego obrotu spraw. Dzięki niemu pojawia się coraz więcej pozycji, z którymi mogę się zapoznać. Jedną z nich jest niemłody już „Profil mordercy”, o którym przypomniał mi albo któryś z blogów, które czytam, albo któryś z podcastów, które słucham.
Książka napisana została przez Paula Brittona, jednego z najsłynniejszych profilerów, którzy pomagają policji ustalić profil psychologiczny poszukiwanego. Brał udział w wielu głośnych sprawach na terenie Wielkiej Brytanii. Praca profilera bywa często niedoceniana lub wręcz pomijana (oczywiście w opinii publicznej, albowiem szczegółów prowadzenia śledztwa, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, nie znam), a to wielka szkoda. Jeśli prześledzimy historię najtrudniejszych spraw, to okazuje się, że sporządzenie profilu psychologicznego sprawcy okazało się być bardzo istotnym elementem, który pomógł w doprowadzeniu sprawy do samego końca. Najtrudniejsze sprawy, z którymi miał do czynienia Paul Britton zostały przedstawione przez niego właśnie w „Profilu mordercy”.
Oczywiście najlepiej będzie, jeśli sami zobaczycie opis, jaki przygotowało dla wszystkich potencjalnych czytelników Wydawnictwo Znak Literanova!
„Paul Britton jest jednym z najsłynniejszych profilerów na świecie – na podstawie śladów na miejscu zbrodni przygotowuje portret psychologiczny mordercy. Szuka szczegółów, które powiedzą mu coś o sprawcy, pozwolą sięgnąć do jego umysłu i spojrzeć na świat jego oczami. Nawet jeżeli oznacza to konieczność oglądania śmierci przerażonej ofiary.
Psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku, szantażysta grożący zatruciem karmy dla zwierząt i odżywek dla dzieci w marketach, makabryczni kolekcjonerzy zabierający z miejsc zbrodni fragment ciała ofiar – to tylko niektóre z prawdziwych spraw, jakie trafiły na strony tej książki.
Paul Britton nie tylko przedstawia swoje najtrudniejsze śledztwa, ale też próbuje wyjaśnić, skąd bierze się w ludziach zdolność do okrucieństwa i zbrodni.
»Profil mordercy« to mroczna wyprawa w głąb zbrodniczych umysłów”.
Znacie? Lubicie? :D
0 komentarze:
Prześlij komentarz