Ponownie mogę to napisać - oto przed Wami pierwszy odcinek w roku 2016 cyklu "zDYCHAj ubogi języku"! Tym razem, zgodnie ze słowami z odcinka o numerze osiemnastym, zamieszczam słowa, które wybraliście Wy! Dla przypomnienia w poprzednim poście poprosiłem Was o podanie słów, które według Was są ciekawe, trudne, niecodzienne lub po prostu śmieszne. Pojawiły się one w komentarzach, dlatego właśnie dzisiaj się z Wami wszystkimi nimi dzielę w spójnej formie.
Niestety zabawa nie cieszyła się zbyt dużą popularnością - ogólnie z odcinka na odcinek jest coraz mniej wyświetleń - nie wspominając o jakimkolwiek feedbacku. Poprzedni post został wyświetlony raptem 50 razy jak do tej pory - jest to jeden z najgorszych wyników wśród wszystkich moich postów. Szczerze powiedziawszy wiele moich pierwszych postów z 2014 roku przebija dwukrotnie ten post w liczbie wyświetleń. Cóż, być może cykl się wypala, jeśli tak to nie będę dalej śmiecił Wam nowości na obserwowanych blogach. :) Zobaczymy jednak jak się sytuacja rozwinie.
W zabawie udział wzięły następujące osoby:
- Artemis Shelf z bloga Artemis Shelf
- Wiola z bloga Subiektywnie o Książkach
- Angelika z bloga Lustro Rzeczywistości
- Beti z bloga Greczynka Czyta
Dzięki wielkie dziewczyny za propozycje słów! :) A tymczasem przyszła najwyższa pora na prezentację - tym razem połowy - dziesięciu słów dzisiejszego odcinka!
herezja - odcięcie się od pewnych dogmatów wiary i ich interpretacja bądź obrócenie w zupełnie inną stronę, mówienie czegoś niezgodnego z nauką danej wiary; obecnie często można to słowo spotkać również w potocznym określeniu czegoś ogólnie niezgodnego z czyimiś poglądami
indos - pozwolę sobie wyjątkowo po prostu skopiować definicję ze słownika, gdyż ciężko by mi było ją przeredagować w sposób sensowny: przeniesienie wszelkich praw płynących z weksla, czeku i niektórych innych rodzajów papierów wartościowych (na zlecenie) przez jego posiadacza (Indosanta) na rzecz innej osoby (Indosatariusza)
koherentny - spójny, zwarty; koherentne mogą być na przykład wyniki jakichś skomplikowanych obliczeń
kuriozum - osobliwe zjawisko bądź rzecz, która zdumiewa swoją niecodziennością, coś fantastycznego i niespotykanego
metadane - są to w najprostszym języku dane o danych - informacje określające dane, zbiory danych bądź obiekty danych; przykładem metadanych mogą być katalogi biblioteczne (opisują księgozbiory), definicje tabel w bazach danych czy EXIF opisujące dane fotografie